Rādīt vairāk

Lūpu palielināšana vai drošas filleru injekcijas - par kurām zināt tikai Jūs

Dace Kaņepe
French touch*
Konsultē ārste - dermatoloģe Olga Leitāne

Ar gadiem sejas āda kļūst plānāka, zemādas tauku slānītis samazinās, kaulu blīvums sarūk, notiek izmaiņas arī žokļa novietojumā, tādēļ mutes zona vairs neizskatās tik tvirta kā agrāk – uzrodas jaunas grumbiņas, kaktiņi noslīd, bet lūpas saplok kā gaisu izlaidis balons. Šodien iespējams ar injekciju palīdzību filigrāni atjaunot zudušo lūpu apjomu, esot drošai, ka šis fakts paliks tikai starp tevi un dermatologu.

Negribu pīles lūpas!

Šķiet, šobrīd lūpu palielināšanas injekcijas ir ne tikai pieprasītākā, bet arī apspriestākā hialuronskābes filleru procedūra estētiskajā medicīnā – lūpu izskatu maina gan pavisam jaunas meitenes, gan sirmas kundzes. Var teikt, tā kļuvusi par savdabīgu trendu, diemžēl gadījumi, kuros ar pildvielas daudzumu krietni pāršauts pār strīpu, radījuši nepatiesus pieņēmumus un pat bailes no procedūras.

“Tam, kāpēc šodien daudzi, izdzirdot par lūpu injekcijām, uzreiz iedomājas “pīļu lūpas” ir tikai viens iemesls - uz ielas un sociālajos tīklos redzam un pamanām ļoti pārspīlētus vai neveiksmīgus rezultātus, taču gadījumos, kad injekcijas veiktas akurāti, lūpu izskatu pieņemam kā dabas dotumu, tātad nepamanām,” atgādina dermatoloģe Olga Leitāne. “Anti age vecumā runājam nevis par lūpu palielināšanu, bet gan lūpu zudušā apjoma atjaunošanu - ar hialuronskābes pildvielu tiek aizpildīts novecošanās rezultātā radies audu zudums. Taču mutes zonas atjaunināšana neaprobežojas tikai arī lūpu piepildīšanu. Ar fillera palīdzību tiek pacelti
arī noslīdējuši mutes kaktiņi, piepildītas grumbiņas un iekritumi, kas rada tumšas ēnas. Noskumuši mutes kaktiņi un šauras lūpas sejas izteiksmi dara dusmīgu vai noskumušu. Piemēram, bērni, skatoties multfilmu, varoņus ar šaurām lūpām intuitīvi uztver kā sliktos. Tāpēc var teikt, ka lūpu apjoma atjaunošajai ir ne tikai estētiska, bet arī psiholoģiska nozīme,” norāda O. Leitāne. “Padarot mutes zonu pilnīgāku, pufīgāku, sieviete izskatīsies pozitīvāka un laipnāka.”

Vienīgā pildviela - filleris

Galvenā vispasaules tendence lūpu korekcijā ir veidot maksimāli dabiskajam pietuvinātu efektu. “Nevis redzami palielināt, bet maigi pielabot - lai efekts būtu nevis katram pretīmnācējam pamanāmas lūpas, bet tāds viegls french touch - franču pieskāriens, par kura esamību zina tikai ārsts un pacients.”, stāsta O. Leitāne. Tiesa, sekojot lūpu palielināšanas modes vilnim, tiek ieviestas arvien jaunas metodes, taču ārsti aicina vērtēt - kas ir reāli ārstējoša procedūra un kur sākas mārketings. “Lūpas šodien piedāvā palielināt gan ar dažādām aparātu metodēm, gan mezodiegiem un botulīna toksīnu, taču vienīgā viela, ar kuru var piepildīt vai palielināt, joprojām ir hialuronskābes filleris. Atkarībā no pildvielas blīvuma var radīt dažādus efektus - sākot no dziļas lūpu zonas mitrināšanas līdz pat izteiksmīgam apjomam. Ar filleru palīdzību tiek arī pacelti noslīdējuši mutes kaktiņi un aizpildītas grumbiņas.” Botulīna toksīna jeb kā tās tagad dēvē - neiroproteīna - injekcijas lūpu zonā darbojas kā muskuļu aktivitātes samazinātājs. To ievadot, piemēram, virs augšlūpas, šajā zonā palēninās limfas attece, kas faktiski rada šķidruma uzkrāšanos - augšlūpa var kļūt mazliet pufīgāka. Tā kā lūpu zonā drīkst injicēt ļoti mazas neiroproteīna devas, salīdzinot ar filleru metodi, efekts būs daudz īsāks.

Cik daudz injicēt?

“Bailes no procedūras lielā mērā saistītas ar to, ka lūpās tiks injicēts pārāk daudz pildvielas. Tad lūpas kļūst nedabiski lielas, zaudē kustīgumu, izvirzās uz priekšu. Taču jāzina, ka vieta kur filleri lūpās var ievadīt, patiesībā ir ļoti šaura, turklāt, jo mazākas lūpas, jo mazāk pildvielas iespējams injicēt,” skaidro dermatoloģe, norādot, ka klasiskais 1 mililitrs pildvielas jau ir pietiekami liels tilpums, ko šaurās, mazās lūpās ar vienu piegājienu nemaz nav iespējams ievadīt. “Ja mērķis ir lūpu palielināšana, parasti sāk ar 0,5 ml un lūpu apjomu vairo pakāpeniski, veicot vairākas procedūras ar pusgada intervālu, taču, ja sieviete ir apmierināta ar sākotnējo rezultātu, procedūru atkārto pēc gada, kad fillera efekts ir zudis. No dabas šaurām lūpām parasti izvēlas maigāku, elastīgāku materiālu, tā efekts arī būs mazāk noturīgs. Korekti veiktas procedūras gadījumā lūpas iegūs papildus pufīgumu, taču saglabās kustīgumu un mīkstumu. Jāpiebilst, ka šobrīd ļoti aktuāla ir tā sauktā plakanā lūpu injekcijas tehnika - lūpas kļūst pilnīgākas, taču lūkojoties no sāniem, neveido tramplīnu un nav izvirzītas uz priekšu. Šajā tehnikā izmanto mīkstāku, elastīgāku pildvielu.”

Menopauzei ir nozīme

Skaistuma etalons joprojām ir lūpas, kas ir vienāda izmēra, tāpēc, ja augšlūpa no dabas ir šaurāka, tajā ievada vairāk pildvielas. Liela nozīme ir arī žokļa anatomijai - ja augšžoklis “skatās” uz priekšu, speciālists koriģēs apakšējo lūpu, taču, ja ir izvirzīts apakšžoklis - augšlūpu. O. Leitāne atgādina - šajā vecumā jādraudzējas ar ortodontu, jo mutes izskatu ļoti ietekmē žokļa un zobu stāvoklis. Tāpat nepieciešama arī ginekologa un endokrinologa konsultācija.
“Ļoti būtiska ir tā sauktā pro age profilakse - tam, kā sagatavojamies menopauzei. Tā kā liels estrogēnu receptoru skaits atrodas uz sejas, hormonu līmenis organismā nosaka to, kā menopauzes laikā āda atbildēs uz dažādām skaistuma manipulācijām. Hormonu līmenim strauji krītot, var novērot, ka procedūras, kas derējušas agrāk, vairs nesniedz agrāko efektu. Tādēļ uzskatu, ka hormonālā aizstājējterapija ļauj sievietei saglabāt ne tikai emocionālo, fizisko un seksuālo aktivitāti, bet arī paildzina ādas jaunību. Ļoti būtiski ir uzņemt pietiekami daudz šķiedrvielu un olbaltumvielu. Pateicoties šķiedrvielām, organismā uzsūcas un sintezējas vitamīni, taču olbaltumvielas jeb aminoskābes palīdz radīt kolagēna un elastīna šķiedras, kas veido ādas karkasu. Ja to līmenis organismā būs pietiekošs, novecošanās nebūs tik pamanāma un jebkura kosmētikā stimulācija sniegs labu atbildes reakciju.” Tādēļ daktere atgādina - salātlapu diētas šajā vecumā ir sliktākais, ko savai ādai var nodarīt.

Efekts ir atgriezenisks

Fillera pildviela no organisma dabiski izzūd apmēram viena gada laikā, taču psiholoģisku drošību pacientēm dod fakts, ka korekti ar sertificētu preperātu veikta lūpu apjoma palielināšana ir atgriezeniska - pastāv iespēja ievadīto preprātu izšķīdināt. To dara ar hialuronidāzi - fermentu, kas, injicēts ādā, šķeļ hialuronskābi. Speciālisti gan norāda - šis preperāts tomēr radīts tādēļ, lai izvairītos no iespējamām komplikācijām, turklāt ir diezgan alerģisks, tādēļ šo metodi pielieto tikai tad, kad korekcija ir būtiski nepieciešama.